Drewniane podłogi z ogrzewaniem podłogowym: czy to dobry pomysł?

Dom

Wiele osób zastanawia się, czy nie wyposażyć podłogi drewnianej w ogrzewanie podłogowe — nasz poradnik jest tutaj, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na ogrzanie domu, a połączenie ogrzewania podłogowego z drewnianymi podłogami daje piękne i praktyczne wykończenie. Jednak jeśli chodzi o połączenie tych dwóch, należy wziąć pod uwagę kwestie.

Nasz przewodnik jest tutaj, aby rozwiązać wszystkie potencjalne problemy związane z instalacją ogrzewania podłogowego z drewnianymi podłogami, aby upewnić się, że nie napotkasz żadnych trudności.

Czy można używać ogrzewania podłogowego do drewnianych podłóg?

Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe? Krótko mówiąc, tak, można zastosować ogrzewanie podłogowe do podłóg drewnianych — zarówno systemy mokre, jak i elektryczne ogrzewanie podłogowe. Podłoga drewniana jest w stanie skutecznie zatrzymywać ciepło i oddawać je do pomieszczenia, a ponadto szybko się nagrzewa.

Jednak różne rodzaje podłóg drewnianych mają swoje własne wymagania, a niektóre podłogi drewniane – a mianowicie podłogi z drewna warstwowego – działają lepiej z ogrzewaniem podłogowym niż inne. Wybór odpowiedniej podłogi jest kluczowy, jeśli chcesz uniknąć późniejszych kosztownych i uciążliwych problemów.

Istnieją również względy praktyczne, jeśli chodzi o instalację ogrzewania podłogowego, które należy uwzględnić przy dodawaniu podłogi drewnianej jako wykończenia podłogi.

Wybór najlepszej podłogi drewnianej z ogrzewaniem podłogowym

Jeśli chodzi o wybór najlepszych rodzajów podłóg drewnianych do użytku z nowym systemem ogrzewania podłogowego, parkiety warstwowe są zdecydowanie dobrym rozwiązaniem, które daje wygląd podłogi z litego drewna bez żadnych związanych z nią problemów.

Podłogi z drewna warstwowego składają się z wierzchniej warstwy litego drewna (którego grubość różni się w zależności od jakości produktu), z kilkoma warstwami drewna miękkiego pod spodem.

Warstwy te zwiększają stabilność podłogi i pozwalają jej naturalnie rozszerzać się i kurczyć, a nie wypaczać, pękać lub skręcać, jak to może mieć miejsce w przypadku litej podłogi.

Czy można używać ogrzewania podłogowego z podłogami z litego drewna?

Większość specjalistów od ogrzewania podłogowego odradza stosowanie podłóg z litego drewna z ogrzewaniem podłogowym. Lite deski drewniane są podatne na ruch pod wpływem zmian temperatury (pomyśl, jak drewniane drzwi mogą się trzymać w starszych domach w zależności od pory roku).

Niektóre rodzaje podłóg z litego drewna nie są zalecane ze względu na kurczenie się, chociaż istnieją sprzeczne opinie dotyczące kompatybilności. Niektóre gatunki drewna są mniej podatne na tego typu reakcje niż inne, dlatego zawsze najlepiej najpierw skonsultować się z dostawcą ogrzewania podłogowego.

Jeśli masz serce nastawione na podłogę z litego drewna, Nu-Heat zaleca użycie drewna suszonego w piecu o zawartości wilgoci między 6-9%. Drewno musi być przechowywane w suchym miejscu przed zamontowaniem i użyciem wraz z czujnikiem temperatury podłogi, który może wykryć przegrzanie. Radzą też używać tylko wąskich, litych desek. W idealnym przypadku należy stosować deski o grubości nie większej niż 18 mm.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dom
Najlepsze taśmy led

Coraz więcej osób pragnie odnowić swoje pomieszczenia. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się dodatki takie jak właśnie oświetlenie. Pozwalają na ogromne efekty, przy naprawdę bardzo niewielkich nakładach finansowych. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uda się nie tylko szybko wprowadzić takie zmiany, ale jednocześnie uda się zmienić je na coś innego, …

Dom
Oświetlenie pod szafkami kuchennymi dzięki taśmie LED

Oświetlenie LED pod szafkami jest ergonomiczne, piękne i nowoczesne. Wybór taśmy LED do oświetlenia pod szafkami to ciekawa, efektowna i niezbyt trudna decyzja dla domowego rzemieślnika. Takie dodatkowe oświetlenie bez wątpienia spełnia również zadania estetyczne: podkreśla poszczególne strefy funkcjonalne, akcentuje kolorem elementy dekoracyjne, nadaje nowoczesny i modny ton aranżacji kuchni. …

Dom
Jak dobrać materac

Wiele osób od lat zastanawia się w jaki sposób lepiej się sypiać. Staramy się lepiej zaaranżować sypialnie, zmienić łóżko czy stelaż, a czasem cały sekret tkwi w materacu. Niestety nie zawsze potrafimy go odpowiednio dobrać do naszych potrzeb i sugerujemy się pobieżnie cechami albo decydujemy na wyjątkowo nowoczesne rozwiązania. Jednak …