Jak naoliwić podłogę?

Dom

Drewniana podłoga, używana lub nowa, musi być regularnie konserwowana, aby zachować swój pierwotny wygląd. W tym celu można wybrać pomiędzy woskiem a olejem, takim jak olej lniany. Wiele osób woli olej od wosku ze względu na wiele korzyści, jakie przynosi on drewnianej powierzchni. Olej parkietowy łatwo przenika, odżywia i sprawia, że podłoga jest doskonale nieprzepuszczalna dla plam, wilgoci i kurzu. Należy jednak nadal wybierać olej dobrej jakości i prawidłowo go stosować.

Przygotowanie podłogi.

Przed nałożeniem oleju na podłogę należy upewnić się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane, nie dopuszczając do przeciągów. Idealna temperatura dla ułatwienia aplikacji oleju do parkietów wynosi od 12°C do 25°C. Ponadto nie zaleca się nakładania oleju na drewno o zawartości wilgoci powyżej 10%. Nasza rada: przed nałożeniem oleju na podłogę należy ją kilkakrotnie odkurzyć, aby zapewnić jej idealną czystość i suchość.
W przypadku starego parkietu, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, konieczne jest często zdejmowanie izolacji, a następnie szlifowanie. Wskazane jest również wypełnienie wszelkich otworów pastą do drewna przed jego szlifowaniem. Po szlifowaniu, przed nałożeniem oleju należy oczyścić powierzchnię odkurzaczem.

1. Nałożyć warstwę podkładową.

Zastosowanie podkładu lub “topnika” oszczędza olej i ułatwia aplikację. Jest to bezbarwny, silnie penetrujący płynny produkt, który działa również na drewno jako środek ochronny przed tłuszczami i bejcami wodnymi. Aby go nałożyć, należy użyć szerokiego pędzla, takiego jak palter lub wałek (z krótkim włosiem).

2. Nałożyć pierwszą warstwę oleju.

Za pomocą rozpryskiwacza należy najpierw nałożyć cienką warstwę oleju w kierunku łopatek, bez wypełniania reliefów i połączeń między nimi. Aby upewnić się, że olej dobrze przylega do podłogi, należy kilkakrotnie wysuszyć spaltera, aby usunąć luźne włoski.
Jeśli nakładasz olej na dużą powierzchnię, użyj wałka z krótkim włosiem, aby przyspieszyć jego działanie. Należy również pamiętać o rozpoczęciu pracy po przeciwnej stronie drzwi, aby po zakończeniu operacji można było łatwo wyjść.

3. Nałożyć drugą warstwę.

Aby uzyskać piękne, olejowane wykończenie, należy nałożyć dwie warstwy oleju na podłogę. Przed nałożeniem drugiej warstwy należy przestrzegać czasu schnięcia. Ten czas suszenia zależy głównie od oznaczenia na opakowaniu produktu, a także od temperatury drewna parkietu. Na ogół wystarczy jedna godzinna przerwa między dwoma zastosowaniami. Dla tej drugiej warstwy wystarczy powtórzyć poprzednią operację.

4. Polerowanie podłogi.

Polerowanie jest opcjonalne w przypadku parkietu olejowanego. Z drugiej strony, dobra konserwacja pozwoli na utrzymanie tego efektu świetlnego przez długi czas w Państwa wnętrzu. Do tego celu wystarczy umycie specjalnym mydłem parkietowym. Można również regularnie nakładać olej konserwacyjny na parkiet, aby zoptymalizować wcześniej wykonane prace.

Dom
Inspirujące dodatki do wnętrz mieszkalnych

Chcąc urządzić dom w sposób nowoczesny, warto zainspirować się różnymi poradami umieszczonymi na blogach dekoratorskich. W takim miejscu można znaleźć porady jak urządzić dom o dowolnej powierzchni użytkowej, jakie kolory są modne w danym sezonie, jakie dodatki do wnętrz cieszą się największym zainteresowaniem. Warto zajrzeć na taki blog przed każdym …

Dom
Marzenie o własnym domu

Chcąc wybudować własny dom trzeba się zgłosić do profesjonalnej ekipy budowlanej. Można też zlecić budowę deweloperowi, a raczej odkupić od niego wybudowaną nieruchomość. Jedno jest pewne, na nowy dom trzeba trochę poczekać, ale warto czekać, jeśli chce się spełnić swoje marzenie o własnym domu na całe życie. Wybór projektu budowlanego …

Dom
Stylowe wnętrza w niskiej cenie

Urządzanie własnego domu to duża przyjemność, zwłaszcza gdy jest to pierwszy dom na własność. Aranżacja wnętrz wcale nie musi być kosztowna, wystarczy poszukać inspiracji na urządzenie domu. Każde pomieszczenie w domu powinno być urządzone wygodnie i praktycznie, tak by było w pełni funkcjonalne i dobrze się prezentowało. Można skorzystać z …